Tereos TTD, a.s.​

Tereos TTD, a.s. ve svých čtyřech lihovarech v Dobrovici, Chrudimi, Kojetíně a Kolíně vyrobí ročně až 120 tis. m3 lihu, ať už energetického nebo rafinovaného (líh pro pitné účely, líh pro využití ve farmaceutickém nebo kosmetickém průmyslu, medicínský líh, líh pro výrobu dezinfekcí, atd.). To z něj dělá největšího výrobce lihu v České republice. 

Hlavním oborem podnikání společnosti je výroba cukru. Ročně v cukrovarech v Dobrovici a Českém Meziříčí vyrobí až 370 000 tun bílého krystalického cukru. Vyrábí také pelety – krmivo pro hospodářská zvířata, lihovarnické výpalky (krmivo, hnojivo, vstup do bioplynových stanic) a vápennou šámu jako hnojiva, která se vrací zpět na pole.

Jedinou základní surovinou pro tuto produkci je cukrová řepa. Pěstuje ji více než 500 pěstitelů na ploše přesahující 38 000 hektarů. Průměrný výnos, který dosahuje 80 tun cukrové řepy z jednoho hektaru, řadí pěstitele v regionu Tereos TTD na úroveň těch nejvyspělejších cukrovarnických zemí v Evropě.

Historie společnosti sahá až do roku 1831, kdy kníže Karel Anselm Thurn-Taxis nechal přebudovat zámek v Dobrovici na cukrovar. Cukr se v Dobrovici od té doby vyrábí nepřetržitě, což je evropský unikát. Od roku 1992 je společnost v rukou francouzského kapitálu (dnešní skupina Tereos) a navazuje na to nejlepší z bohaté české cukrovarnické a lihovarnické tradice.

Kontaktní údaje na největšího výrobce lihu v ČR společnost Tereos TTD, a.s. jsou na webových stránkách http://www.tereos-ttd.cz