Dohoda o čistém průmyslu pro konkurenceschopnost a dekarbonizaci v EU

Dohoda o čistém průmyslu pro konkurenceschopnost a dekarbonizaci v EU

Dalším aktuálně diskutovaným tématem je problematika dekarbonizace EU. Dekarbonizace, zejména její aktuálně stále velmi ambiciózní cíle v nastavených časových obdobích a způsoby/metody pro jejich dosažení v plánech EU, je zásadním tématem a že je nutné se snažit docílit zreálnění některých cílů v jejich časové ose a zrušení těch, co významně znevýhodňují ekonomické subjekty sídlící a platící daně a odvody v EU.

Evropská komise, a to i s ohledem na nové složení Evropského parlamentu, připravuje dohodu o čistém průmyslu pro konkurenceschopnost a dekarbonizaci v EU („Dohoda“), přičemž její představení (parametry a cíle) plánuje na 1. čtvrtletí roku 2025. Tato dohoda by měla urychlit proces dekarbonizace a zároveň i zajistit budoucnost pro výrobu v EU. S ohledem na vysoké náklady na energie a dále i často nekalou hospodářskou soutěž je nutné podpořit průmysl EU. Dohoda se má zaměřovat na dva propojené sektory, a to energeticky náročná průmyslová odvětví a čisté technologie.

Energeticky náročná průmyslová odvětví, která potřebují naléhavou podporu v oblasti dekarbonizace a elektrifikace. Tento sektor čelí vysokým nákladům na energie, nekalé celosvětové hospodářské soutěži a složitým předpisům, což má negativní dopad na jeho konkurenceschopnost a mezi která patří i cukrovarnický sektor.

Druhým sektorem jsou čisté technologie, které jsou základem pro budoucí konkurenceschopnost a růst a mají zásadní význam pro průmyslovou transformaci. Důležitým prvkem Dohody má být i oběhovost, jelikož bude nutné maximalizovat využívání omezených zdrojů EU a postupně snižovat nadměrnou závislost na dodavatelích surovin ze třetích zemí.

V krátkodobém horizontu má být v rámci Dohody uvolněno přes 100 miliard EUR. Tato částka zahrnuje v rámci stávajícího víceletého finančního rámce dodatečné záruky ve výši 1 miliardy EUR. Komise má přijmout nový rámec státní podpory v souvislosti s Dohody. Tento rámec by měl umožnit jednodušší a rychlejší schvalování opatření státní podpory na zavádění energie z obnovitelných zdrojů, zavedení dekarbonizaci průmyslu a má zajistit dostatečné výrobní kapacity pro čisté technologie. Dále by nový rámec měl i posílit Inovační fond a navrhnout zřízení banky pro dekarbonizaci průmyslu, jejímž cílem bude na základě dostupných finančních prostředků Inovačního fondu, dodatečných příjmů plynoucích z částí systému ETS a revize Programu InvestEU zajistit financování ve výši 100 miliard EUR a provézt změnu nařízení o Programu InvestEU s cílem zvýšit schopnost programu nést riziko. To by dle plánu EK mělo i umožníit mobilizovat až 50 miliard EUR dodatečných soukromých a veřejných investic, včetně investic do čistých technologií, čisté mobility nebo snižování množství odpadu.

Aktuální hodnota povolenky se pohybuje na úrovni 45 EUR/1 kg CO2 , přičemž příslušná směrnice EU neobsahuje její maximální strop (až 400 EUR/1 kg CO2), což může v budoucnu znamenat její dramatické navyšování, nehledě na ambiciózní plány výše uvedené v návrhu dohody.